The head of Poland's Constitutional Court Rzeplinski arrives for a session at the Constitutional…
Třeba to celé dopadne špatně. (Andrzej Rzepliński) • Autor: REUTERS

V Polsku probíhá válka. To není novinářská zkratka – slovník v konfliktu mezi tamními soudci a varšavskou vládou se přiostřuje tak, že je těžké věřit, že máme tu čest s jedním z nejdůležitějších členů Evropské unie. Šéf Ústavního soudu Andrzej Rzepliński otevřeně mluví o tom, že to s ním nemusí skončit dobře, a další vysoce postavení soudci a soudkyně se anonymně novinářům svěřují s tím, že se obávají o svoji bezpečnost. Na jméno mluvit nechtějí z obav o pověst vlastního duševního zdraví, jistě také proto, že sledují ve sporu s vládou své zájmy – a možná mají skutečně strach.

Současní vládci soudcům vzkazují, že nepřipustí, aby budovali mocenské jádro v zemi s vlastní politickou agendou. Z toho je jednobarevná konzervativní vláda Práva a spravedlnosti (PiS) Jarosława Kaczyńského podezírá. Střet začal hned po volbách loni v říjnu. Vláda narychlo protlačila novelu zákona o Ústavním soudu, který měl toto těleso, jež může vládě komplikovat život, paralyzovat. Ústavní soud uznal změnu jako neústavní a tím vznikl justiční hlavolam. Obě strany se obviňují, že porušují ústavu. Vláda nezveřejňuje výroky Ústavního soudu, a ty jsou tím pádem formálně neplatné. Rzepliński zase odmítá do svého týmu přijmout parlamentem zvolené soudce, protože jsou podle něj vybráni v rozporu s pravidly.

Vládnoucí strana soudcovský odpor znevažuje poznámkami, že nejde o spor s justicí, ale jen s úzkou elitou, která se bojí o pozice. Minulý týden se ovšem na mimořádném sněmu sešla tisícovka soudců –…

I_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1252

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte