36-kom1
Andrej Babiš • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Andrej Babiš minulý týden podle všeho propadl pocitu, že před volbami leží ladem v českém veřejném prostoru poklad, stačí se pro něj sehnout a nabírat plnými hrstmi. Stalo se to během jeho návštěvy ve Varnsdorfu, městě trvajícího rasového napětí, o němž vláda ví a má v popisu práce problém mírnit. O tom ale Babiš nic neslyšel, možná spíš nechtěl slyšet. Přijel a populisticky nabíral.

Navštívil romské chudinské bytovky, na dětech vyzvídal, proč nejsou ve škole (byly, končilo se dřív), dospělých se ptal, proč nepracují. Jejich domovy zhodnotil jako „špínu, kterou ještě nezažil“. Nejzásadnější postřeh dne si ale nechal na debatu s bílými sousedy vyloučené lokality. „Byly doby, kdy všichni Romové pracovali,“ prohlásil Babiš a dodal: „To, co píší v novinách ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež, byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam.“

Andrej Babiš si později stěžoval, že pouze tlumočil slova svého známého. Celou věc prý myslel jinak, ve skutečnosti holokaust, jehož součástí tábor v Letech byl, popírat nechce, říkal. Dokonce se omluvil.

Jenže holokaust je natolik vážné téma, že je kolem něho slušné našlapovat velmi ohleduplně a nebývá zvykem složitě řešit, kdo jak co myslel, když se pustil do znevažování obětí průmyslového vraždění. Babiš v tomto směru nedostane výjimku, zvlášť když ho představa zavírání lidí do lágru kvůli nedostatečnému pracovnímu nasazení evidentně zaujala.

Nevíme všechno, ale víme dost

Babiš by se měl…

I_obalka_R36_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2474

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte