34-kom2
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Slovenská politika dokáže vyždímat během měsíců i ty nejtvrdší nátury, jak lze vidět na čtyřech šéfech stran vládní koalice. Robert Fico je po operaci srdce, Andrej Danko přišel o část žaludku, vlasy Bély Bugára zbělely a popelavá, propadlá tvář Radoslava Procházky jako by vzkazovala všem Slovákům: Vyhněte se politice velkým obloukem, jde v ní o život. A prvním, kdo se rozhodl ten vzkaz poslechnout, byl sám Procházka: chce s politikou skoncovat a stát se soudcem evropského soudu v Lucembursku.

Vnější neinformovaný pozorovatel by mohl usoudit, že za vyčerpání slovenských politiků může tíha odpovědnosti, jež na ně dolehla kvůli tomu, že jejich země předsedá Evropské unii. Částečně je to i pravda, neboť zmínění politici se sešli ve vládě proti vůli svojí i svých voličů proto, aby si země neuřízla v EU ostudu. Jejich vládní koalice dnes připomíná pevnost, do níž se uchýlili někdejší protivníci, aby společně odráželi nájezdy zdivočelých kmenů fašistů a antievropských či xenofobních populistů.

Nejde však jen o EU. Nejsilnější člen koalice, strana Smer premiéra Roberta Fica, nese obrovské břímě korupčních skandálů z minulosti, jež tíží také jejich partnery, kteří musí zachovávat loajalitu k vládě a snášet zuřivost svých voličů. Je známo, že politika není pro slabé povahy, ale ta slovenská si nyní vyžaduje opravdu hroší kůži.

Není proto divu, že první ztratil nervy intelektuálně založený Procházka. Jeho strana Sieť se mu rozpadla pod rukama, k čemuž ovšem přispěl velkou…

I_obalka_R34_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte