09_padevet_archiv_autora

Především bych se pokusil přimět zákonodárce ke změně čl. 54 hlavy 3 Ústavy ČR. Pokud bych se totiž úřadu ujal, chtěl bych také být za výkon této funkce odpovědný. V prezidentském slibu mě zaráží formulace, že hlava státu bude funkci vykonávat ve prospěch všeho lidu. Osobně bych tuto funkci raději vykonával ve prospěch všech občanů. Občan podle mého názoru velmi dobře chápe, že demokracie vyžaduje, nebo dokonce potřebuje odpovědnost a otevřené myšlení, nezatížené stereotypy. Jsem přesvědčen, že v naší zemi je více schopných, pracovitých a odpovědných občanů než jakéhosi všeho lidu. Velkým úkolem prezidentské agendy by bylo vrátit do veřejného prostoru slova „děkuji“ a „prosím“ a dát jim zase smysl.

Rád bych, aby mohla být zahraniční agenda prezidenta shodná s agendou ministerstva zahraničních věcí, protože stát, který má takové agendy dvě, vypadá poměrně nečitelně a nedůvěryhodně. První zahraniční cesty by vedly do sousedních zemí. Pokud někde žijeme, kvalitu našeho života výrazně zvyšují dobré vztahy se sousedy. Chtěl bych si tam se svými protějšky povídat nejen o budoucnosti, ale také o minulosti, která nás mnohdy spojovala a mnohdy rozdělovala. Chtěl bych mluvit střízlivě o historii, a to i o chvílích, kdy umírali občané všech těchto zemí, vraždíce se mezi sebou navzájem. V sousedních státech i v České republice bych chtěl navštívit nejen prezidentské paláce, ale také periferii a místa na hranicích, neboť tam se většinou žije nejobtížněji. Chtěl bych a věřím, že řada…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte