54D_repro z knihy Zdenek Seydl a knihyB

Logo kokakoly, letáky z Lidlu, katalog Ikey. To jsou rekvizity současných obýváků, vizuální stálice naší doby. Šedesátá a sedmdesátá léta měla také svou obývákovou vizualitu: patří do ní knížky v nadčasových, moderních, koncepčně čistých, nepodbízivých obálkách od nadaných vzdělaných výtvarníků. Vycházely v desetitisícových nákladech, četly je masy, byly všude. A ještě pořád jsou. Děti je znají od babičky, dospělí s nimi vyrůstali, plní antikvariáty; a dost často i kontejnery se sběrem.

„Dnes by něco takového nemohlo vzniknout, protože by to nikdo nepustil na krám,“ myslí si grafický designér Martin Hůla, známější jako zpěvák Bonus, který rapuje o autenticitě a o tom, že „chtěl vždycky jenom dělat svoje věci“. Touhle optikou se dívá také na socialistickou knižní produkci: byla to podle něj doba, kdy knihy byly víc než zboží a nikdo neznal slovo marketing.

54B_repro z knihy Zdenek Seydl a knihy

„Zajímá mě celá poválečná typografie, mrzí mě, že je přehlížená. A z ní nejvíc Zdenek Seydl,“ říká. V roce 2013 uspořádal tomuto výtvarníkovi výstavu, pak s dalšími autory (Hůlovým otcem Jiřím, editorkami Barborou Špičákovou a Irenou Lehkoživovou, teoretičkou Martou Sylvestrovou a dalšími) dohledali víc než tisíc knížek, na jejichž úpravě se Seydl podílel. Sepsali jejich seznam, nafotili je a vznikl výpravný sborník, který teď vydal Archiv výtvarného umění. Listovat jím je jako procházet si dědovu knihovničku: pod vrstvou prachu je grafický design barevný a stále svěží.

Zaplavené…

I_obalka_R29_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1293

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte