Kultura

Bizom aneb Služba a mise

Sylva Fischerová letitou básnickou dráhu víc a víc rozšiřuje směrem k próze. Schopnost vyprávět si vyzkoušela na dvou knihách pro děti, na dvou povídkových sbírkách a na cestopisné próze o pobytu v USA. Knížka Bizom aneb Služba a mise je její prózou nejexperimentálnější. A tímto rysem vyčnívá i v kontextu současné české beletrie, která je naopak z hlediska postupů až nebývale usazená – jako by žila v přesvědčení, že jde jen o to, co se vypráví, a nikoli jak.

Bizom vlastně ucelený příběh nenabízí. Postavy do vyprávěného světa bez představování či uvádění vstoupí, baví se navzájem a občas i něco ze své minulosti prozradí, ale pravidla, s jejichž pomocí by vytanul souvislý příběh, musí čtenář hledat sám. Kniha je protkána řadou citátů věnovaných teorii her – od Wittgensteina přes Peregrina až po Kořenského. A právě idea Johana Huizingy, že hra jako nerozumná činnost povyšuje člověka nad úroveň čiře rozumové bytosti, se může jevit jako klíč. V době, kdy nám masová média či masová kultura sugerují, že servírují vše podstatné, očištěné od balastu zbytečných složitostí, činí Fischerová pravý opak. Poskytne nám fragmenty, které získají smysl až podle pravidel dané hry. Ale ta – na rozdíl od fotbalu nebo mariáše – ještě neznáme.

Letos maturanti protestovali proti pojmu epizeuxis, ale co je synekdocha, to se snad ještě vědět má – záměna části za celek či celku za část. A v Bizomovi nacházíme právě jen části příběhu, který slibuje dobrodružství, záhadu,…

I_obalka_R25_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte