Už na jaře 2014 jsem nemohla v noci spát a přemýšlela jsem o tom, zda je ospravedlnitelné, abych zůstala mimo etickou bouři, která se rozpoutala kolem technologie, již jsem pomohla vytvořit,“ citoval Respekt počátkem roku americkou bioložku jménem Jennifer Doudna. Právě ona stála před několika lety u zrodu převratné metody CRISPR, s jejíž pomocí lze velmi rychle a levně upravovat dědičnou informaci.

Opodstatněnost jejích obav nejnověji potvrzuje výzkum probíhající na Kalifornské univerzitě. Tamní vědci se pomocí této metody pokoušejí získat lidské orgány vhodné pro transplantace – vypěstovat je v tělech prasat. Přesněji, zatím pouze v organismu zárodků vyvíjejících se v dělohách prasnic. Kdyby uspěli, vyřešili by současně problém chronického nedostatku orgánů a imunitní reakce; orgán lze v těle prasete připravit tak, že půjde o pacientovu vlastní tkáň, kterou jeho tělo neodmítne.

Pro popularizátora vědy jsou tu pohromadě všechny znaky dobrého příběhu: Figuruje tu několik nových převratných technik, navíc mluvíme o kombinaci zvířete a člověka, tedy vlastně o chimérách – mytických stvořeních, která vzrušovala básníky už v antice. A konečně je tu fantastická možnost, na kterou upozornily americké Národní ústavy zdraví, jeden z nejdůležitějších sponzorů biomedicínského výzkumu v USA: lidské kmenové buňky, které vědci do prasečích embryí vkládají, mohou teoreticky způsobit, že se v prasečím zárodku začne vyvíjet nejen třeba lidská slinivka, ale také cosi na způsob lidského…

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 933

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte