CSOB CSOB • Autor: Milan Jaroš

Při pohledu na své výplatní pásky si Češi musí klást – a taky čím dál častěji kladou – jednu otázku: jak je možné, že jejich odměna za práci je ve srovnání se západními sousedy tak nízká. Zatímco v produktivitě odvedené práce jsou čeští zaměstnanci na úrovni dvou třetin Německa nebo Rakouska, jejich plat je jen třetinový. A nejde pouze o srovnání s reprezentanty vyspělého „západního“ světa. Vezmeme-li v potaz, co si mohou čeští pracující za vydělané peníze v tuzemských obchodech koupit, jsou chudší než jejich nejbližší východoevropští sousedé, Slováci, Poláci a Maďaři.

Přitom právě Česko má reálnou šanci, že se – statisticky vzato, podle ukazatelů hrubého domácího produktu – během několika málo let jako první z východní Evropy vyšvihne svým bohatstvím nad průměr Evropské unie, nejblahobytnějšího koutu planety. Což zmíněný nepoměr v platech ještě umocňuje. Bohatá země s chudými občany je nonsens, který by v podmínkách svobodné společnosti neměl dlouho vydržet. Ale potřebný krok, který musí země na své cestě za lepším životem udělat, nebude vůbec snadný.

Trochu to nesedí

Dokázali jsme to, už patříme na Západ, zdá se při pohledu na ten nejpoužívanější ekonomický ukazatel – velikost hrubého domácího produktu (HDP) v přepočtu na obyvatele. Češi svojí prací ročně vyrobí vyšší hodnotu než Portugalci nebo Řekové, tedy vyspělé západní země. Před dvěma lety jsme v HDP dokonce předstihli i Slovince a nahradili je na místě premiantů postkomunistického bloku. Jenže kdyby si…

titulka_kindle
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka_kindle
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte