Kultura

Dánská občanská válka 2018–24

Až se vrátí ekonomická krize z roku 2008

Vlna skandinávských detektivek s sebou na pulty čas od času kromě zhýralých detektivů přinese i produkty zcela jiného charakteru. V případě Dánské občanské války 2018–24 Kaspara Collinga Nielsena to je pozoruhodný antiutopický román, ze kterého mrazí vskutku nepříjemně.

Ocitáme se v Dánsku roku 2018, kde začala občanská válka. Dav právě odpočítává, kat nechává sekyru dopadnout, a protože lidé si žádají hlavu poslance jako trofej, sekne znovu, aby ji oddělit od trupu. Na rohu se mezitím rozdávají kalašnikovy a vyráží se na další lov.  „Mladý politik byl hrůzou bez sebe. Měl roztrhaný oblek a na bleděmodrou košili se mu z nosu tenkým pramínkem řinula krev. Tři muži s šátky Občanské fronty ho vyprostili z mlátícího, kopajícího a plivajícího davu. Lidé řvali jako zvířata: Zabte ho! Vypíchněte mu oči! a všemožné jiné nadávky.“

Co pochopí můj pes

Nielsenovi je dvaačtyřicet a Dánská občanská válka je jeho druhou knihou. Když ji v roce 2013 vydal doma, vynesla mu vášnivé diskuse, kritiku i ceny za dílo pozoruhodné imaginace. Když nyní přichází v českém překladu, vyznívá již jako možný a představitelný obraz konce, který evropskému společenství hrozí – i když pořád jako extrémně ponurá možnost. Nielsen přitom nepíše stylem George Orwella a nečteme 1984 pro 21. století. Nenabízí seriózní románovou alegorii, ale bujaré defilé představivosti, která mísí žánrové prvky sci-fi či fantasy s groteskností, jež má blízko ke kafkovskému černému humoru.

I_obalka__R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka__R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte