Nejlepším městem pro život na světě je Vídeň (viz Téma), Praha skončila devětašedesátá, vklíněná mezi St. Louis a Detroit. Sestavovatelé žebříčku hodnotili města podle spousty kritérií v čele s politickou stabilitou, kriminalitou, dopravou či zdravotní péčí. I bez těchto vodítek je ale na první pohled zjevné, že máme Vídeň v lecčems dohánět.

Nejdůležitějším faktorem je přitom něco, co žádný žebříček zohlednit nedokáže. Totiž pocit obyvatel, že jejich město ví, co jim chce nabídnout k tomu, aby se jim v něm dobře žilo.

Kulturní potenciál

Vídeň má v tomhle oproti nám obrovskou výhodu. Už přes 20 let má v čele starostu Michaela Häupla, autora výroku: „Pokud jde o umění a kulturu, Vídeň není jen velkoměsto, ale světová metropole. Jednou jsem řekl, že mi umění ukazuje, jak může být život rozmanitý. A život je krásný – obzvlášť tady ve Vídni.“ Tohle je idea, kterou si Vídeň vetkla do štítu.

Ostatně přes polovinu globálních zpráv o městě tvoří právě zmínky o jeho kultuře. Radnice na ni proto dává ročně v přepočtu 6,2 miliardy korun, spolu se státní dotací na instituce typu Burgtheater či Albertina dělá subvence neuvěřitelných bezmála 19 miliard. To je skoro dvakrát víc, než má naše ministerstvo kultury na celou Českou republiku.

Vídeň zkrátka ví, co od ní obyvatelé a návštěvníci chtějí, a snaží se jim v tom vycházet vstříc. Srovnejme si to s Prahou: za dobu Häuplova vládnutí se u nás vystřídalo sedm primátorů, z nichž většina kulturu „matky měst“…

I_obalka__R10_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka__R10_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1663

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte