Byl to jeden z návrhů, za něž si vláda Bohuslava Sobotky vysloužila pochvaly od expertů i opozice. Loni v létě přišla její důchodová komise s nápadem, jak řešit propast v důchodech mezi muži a ženami. Tuzemské penzistky pobírají v průměru o pětinu nižší důchody než penzisté a na vině nejsou jen rozdíly v platech, které se v Česku rozevírají do třetí největší šířky v Evropské unii. Jde také o fakt, že ženy zpravidla na několik let vypadnou z pracovního trhu kvůli péči o děti. Experti z komise proto navrhli – a koaliční i opoziční politici jim to předběžně odkývali – zavést tzv. sdílený důchod manželů. Podle návrhu, který v různých národních variantách funguje třeba v Německu nebo Kanadě, by se manželé po dobu trvání manželství dělili rovným dílem o tzv. vyměřovací základ, tedy souhrn příjmů, které společně získali za dobu své práce a z nichž odvedli daně. Více vydělávající partner by se tak se svým protějškem nedělil jen o aktuální příjem, ale s předstihem také o důchod – jak říkají ekonomové, o příjem budoucí.

Návrh podpořili genderoví experti i ekonomové, jinak ale vyvolal vcelku kontroverze. Jedna námitka zaznívala více než ostatní: v zemi, kde klesá počet sezdaných párů, se nerovnost v důchodech mezi muži a ženami neodstraní tím, že sdílení důchodů omezí pouze na manželské páry (vedle toho přibývá také matek samoživitelek, na něž by se opatření logicky rovněž nevztahovalo). Problém se zúžením na manžele měla už v počátečních debatách ministryně práce a sociálních věcí…

I_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1725

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte