„Nejdůležitější zápas na světě se v tuto chvíli odehrává mezi tuniským modelem a modelem Islámského státu,“ prohlašoval předminulý týden na návštěvě New Yorku Rašíd Ghannúší. „Nejdůležitější není střet mezi islámem a Západem, ale mezi námi a Islámským státem.“ Ghannúší je jedním z hlavních intelektuálů tuniské islamistické strany Ennahda (Hnutí obnovy), která, přestože zvítězila v prvních tuniských svobodných volbách, přistoupila na kompromis s opozicí a vzdala se moci. I díky tomu se Tunisko stalo jediným úspěšným příběhem arabského jara a Ghannúší vysvětloval, proč je právě tato malá země klíčová v boji proti militantnímu islámu po celém světě.

„Jediný způsob, jak Islámský stát porazit, je nabídnout milionům mladých muslimů po celém světě něco lepšího. My to děláme: nabízíme muslimskou demokracii,“ vysvětloval dále. „Mladí lidé nemají Islámský stát rádi – podívejte se, kolik milionů jich před ním utíká –, nejsou ale ani ochotni žít pod vládou tyranů.“ Ghannúší pak ještě dodal, že „něčím lepším“ musí být ve skutečnosti politický systém, který by byl opravdu demokratický a respektoval lidská práva, zároveň by však ve svém rámci poskytoval jistý prostor také islámu a jeho hodnotám. „My v Tunisku budujeme alternativní systém,“ řekl mi hrdě.

Jako marxisté

Ghannúší tvrdil, že podle něj se tisíce mladých mužů, kteří se přidávají k Islámskému státu, podobají nespokojeným radikálům, již se v padesátých a šedesátých letech minulého století stávali členy marxistických…

I_obal_R45_2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R45_2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte