Že si na koncertě klasické hudby lidé v publiku schrupnou, je nejenom faux pas, ale i zklamání pro nejednoho skladatele. Ne tak pro Maxe Richtera. Ten chce totiž svou novou kompozicí Sleep, jejíž nahrávka právě vychází, poslat posluchače do říše snů zcela záměrně. Trvá osm hodin, dvacet čtyři minut a dvacet jedna vteřin – stejně jako délka zdravého spánku. A podobně jako jiná Richterova díla i zde se jedná o vysoce emocionální a přístupný mix meditativního minimalismu a ambientní elektroniky. Pouze s tím rozdílem, že má být zakoušený vleže a se zavřenýma očima.

V Berlíně usídlený devětačtyřicetiletý skladatel, který proslul už debutem Memoryhouse (2002) i originální dekonstrukcí Vivaldiho Čtvera ročních období (2012), se tentokrát inspiroval Goldbergovskými variacemi od Johanna Sebastiana Bacha. Tedy hudbou, jež byla psána pro německého knížete trpícího nespavostí. Pro Richtera jsou bezesné noci typickou civilizační chorobou současnosti. „Je to ukolébavka pro frenetický svět a zamýšlel jsem ji jako manifest za pomalejší tempo existence,“ tvrdí sám autor o skladbě, která je podle všeho nejdelším hudebním kusem, jaký kdy byl natočen.

Tomu, že Richter chce publikum skutečně uspat, budou přizpůsobeny i premiérové říjnové koncerty v Berlíně. Začínat budou o půlnoci v prostorách bývalé elektrárny a místo tvrdých sedaček tu návštěvníky budou čekat postele rozmístěné v kruzích okolo muzikantů a vokalistů. Stejně tak osvětlení by mělo mít…

Proč se cítíme osamělí
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Proč se cítíme osamělí
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1371

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte