válka
válka • Autor: Getty Images

Četba tuzemských i zahraničních médií dnes často vyvolává otázku, jestli nám nehrozí nějaký globální konflikt. Tedy: nemohou se ty současné lokální války – v Iráku, Libyi, Ukrajině, Afghánistánu, Palestině – propojit v jednu celosvětovou?

Řada expertů i novinářů všude po světě analyzuje a porovnává podobnosti s rokem 1914. Možná i to ještě více zvyšuje rozšířený pocit napětí a nervozity. Jak píší kolegové Martin M. Šimečka a Jiří Sobota: „Nepředvídatelnost příštích událostí a pocit, že se ,může stát cokoliĘ»‘, je pro současné generace de facto novinkou. Z dob studené války jsme totiž byli zvyklí na to, že o osudu států rozhodují soupeřící velmocenské bloky a ty nečekané zvraty v sebezáchovném zájmu nepřipustí.“


Oba autoři ve svém textu (viz str. 19–23) popisují, co se to vlastně na naší planetě děje a jaká rizika před námi stojí. Článek velmi doporučuji, stejně jako text Fareeda Zakarii na str. 18. Pokud vás předmět těchto textů zajímá a zmeškali jste minulé vydání Respektu, můžete v našem archivu najít článek T. G. Ashe, kde mimo jiné uvádí: „V Evropě je válka. Ne, nepoužívám teď historizující přítomný čas, abych evokoval atmosféru srpna 1914, mám na mysli srpen 2014. To, co se děje na východní Ukrajině, je válka – ,nejasná válka‘, jak ji nazvala jedna z komisí britského parlamentu, spíše než válka vyhlášená mezi dvěma suverénními státy, ale pořád válka. A válka zuří také na okrajích Evropy, v Sýrii, Iráku a Gaze.“

V aktuálním čísle mimo jiné ještě publikujeme článek Jany Klímové o mafiánském vzkazu Iva Rittiga, který učinil prostřednictvím rádia: „Už jsem skoro rozhodnutý, že přeruším svoji rezidenturu v Monaku a budu se naplno věnovat těmto příběhům tady v Česku. A hlavně abych měl čas na ty vendety. Seznam je veliký.“ Je to zřejmě poprvé, kdy někdo takto veřejně slibuje „krevní mstu“. Více se dočtete na str. 24–25.

Kiska
Kiska • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

inspirativní čtení vám přeje

Erik Tabery

šéfredaktor

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2254

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte