Bohumil Hrabal
Bohumil Hrabal • Autor: ČTK

Jak se v jedné z hrabalovských legend vypráví, začal se život slavného literáta odvíjet dramaticky už v prenatálním období. Půl roku před jeho narozením přišla jeho matka domů s tím, „že bude mít děcko a že ten její ju nechce“. Prchlivý děd Tomáš prý vyrval z almary flintu, vyhnal dceru na dvůr a tam křičel: „Klekni si, já tě zastřelím!“ Babička Kateřina však nalila fazolovou polévku, vyšla na dvůr a řekla: „Nechte teho a pote jezt, nebo to vystydne!“ Tak byl pro českou literaturu zachráněn nejpřekládanější tuzemský autor druhé poloviny 20. století, což si budeme letos hojně připomínat – od narození Bohumila Hrabala uplyne 28. března sto let.

Připravuje se spousta výročních akcí. Například Památník národního písemnictví a Ústav pro českou literaturu AV ČR o jeho tvorbě uspořádají mezinárodní vědeckou konferenci (8. a 9. dubna). V Nymburce jej každý měsíc připomenou divadelní představení, výstava a přednášky. Slavit se bude i v zahraničí – v Salcburku a ve Vídni bude od ledna do června probíhat festival Hrabal im Visier (Zaostřeno na Hrabala), během něhož se rakouské publikum může těšit na výstavy, přehlídku filmů natočených na motivy Hrabalových děl, divadelní představení a soutěž pro mladé překladatele.

Spolu s blížícím se výročím se také opakovaně vynořují…

13. - 19. ledna, č. 3/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

13. - 19. ledna, č. 3/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte