Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Editorial

Editorial: Jak se vyhnout Babišovi

Jak ministr financí potěší majitele Agrofertu...

Kiska
Kiska • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Pokud se v posledních měsících řešil střet zájmů Andreje Babiše, byla nejčastěji zmiňována jeho média. Mnohem méně pozornosti se věnovalo jeho politickým rozhodnutím, která mohou nějakým způsobem ovlivnit jeho podnikatelské zájmy. Přitom je před námi zásadní vládní rozhodnutí, jež může byznys Andreje Babiše ovlivnit poměrně výrazně. Stát totiž hodlá odkoupit od PKN Orlen část Unipetrolu, přesněji řečeno rafinerii v Kralupech. 

https://www.youtube.com/watch?v=rrCoLydXlnU

„S polskými majiteli má však Babiš zároveň nevyřízené staré účty. Kvůli sporům z doby privatizace Unipetrolu se s nimi dodnes soudí, a to o odškodné ve výši 20 miliard korun. Je tady tak riziko, zda jejich půtky nemohou v zákulisí do jistě složitých jednání nějakým způsobem promlouvat. Další věc je, že Babiš ve velkém obchoduje se státní firmou Čepro. Firmy ze skupiny Agrofert jsou totiž v zemi hlavním výrobcem biopříměsí, které se povinně přimíchávají do benzinu a nafty, a Čepro je od nich ve velkém nakupuje,“ píší Jana Klímová a Jaroslav Spurný v článku Babiš Babišovi.

Pozoruhodné je, že vláda možný střet zájmů neřeší. Jediný, kdo dnes může důsledně kontrolovat Andreje Babiše, jsou jeho koaliční partneři. Premiér Bohuslav Sobotka k tomu ale Respektu říká: „Nemohu za pana ministra financí řešit jeho potenciální střet zájmů, protože nedisponuji informacemi o jeho rozsahu zájmů jako vlastníka řady firem.“ Nabízí se logická otázka, kdo jiný by měl takovými informacemi disponovat než předseda vlády. Více v článku.


V tomto čísle bych ještě rád upozornil na Téma o Dejvickém divadle. Poprvé jsme o něm v Respektu napsali v roce 1995, kdy jsme jeho představení Sestra úzkost zařadili mezi výjimečné inscenace té doby. O rok později jsme v textu o Národním divadle mimo jiné uvedli: „Miroslav Krobot, druhý z trojice kmenových režisérů činohry, již přešel do angažmá nejmenší pražské scény – Dejvického divadla, kde začíná s jeho novým souborem studentského ročníku.“

Dnes, po 18 letech, Miroslav Krobot odchází a zanechává za sebou působivé dílo. Rozhodli jsme se při té příležitosti příběh divadla zachytit (viz text Jana H. Vitvara První hvězda z Dejvic), protože z někdejší „nejmenší pražské scény“ se stala ta nejlepší. A nejen to, vznikl unikátní divadelní organismus, který odolává starostem, ale i nešvarům řady jiných divadel.

titulka
titulka • Autor: Respekt
Závěrem bychom vám rádi poděkovali, protože Respekt čte stále kolem 160 tisíc lidí. Vzhledem k tomu, že tištěná média zažívají těžkou dobu, vážíme si toho dvojnásob.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

inspirativní čtení vám přeje

Erik Tabery

šéfredaktor

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2005
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte