Kauza Cervanová
Kauza Cervanová • Autor: Artcam

Krehká identita
Krehká identita • Autor: Artcam

Distribuční společnost Artcam vpouští během září do kin „balíček“ pěti slovenských filmů, které nám mohou poskytnout poměrně dobrou představu o tom, jak jsou na tom naši nejbližší sousedé. Ta odpověď má přitom dvě stránky – jedna se týká autorského stylu a druhá témat. Kdybychom to měli shrnout co nejstručněji, pak současní slovenští tvůrci jsou o něco odvážnější než filmaři u nás, ale zároveň o své zemi přinášejí natolik skličující zprávu, že skoro nikoho neláká ověřit si, zda to je skutečně pravdivý obraz.

V dotyčné kolekci se nacházejí dva hrané snímky – Ďakujem, dobre (od Mátyáse Priklera) a již trochu starší Môj pes Killer (natočený Mirou Fornay) – a tři dokumenty: Nový život (od Adama Oľhy), Kauza Cervanová (od Roberta Kirchhoffa) a Krehká identita (od Zuzany Piussi).

Môj pes Killer
Môj pes Killer • Autor: mojpeskiller

Nemá příliš smysl hledat mezi nimi silného společného jmenovatele, ale vždy jde o obrazy současnosti, která trpí nerozřešenými hříchy minulosti – tedy jakousi zásadní neschopností odstřihnout se od dědictví bývalého režimu.

Nejdoslovnější a nejméně povedený je povídkový triptych Ďakujem, dobre. Tepe nešvary doby spíš na úrovni povrchního televizního seriálu a prozrazuje neschopnost tvůrců povznést se ve formě kritiky nad domácí poměry komerční maloměšťácké produkce. Môj pes Killer naproti tomu stačil…

23. - 29. září 2013, č. 39/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predpl[email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23. - 29. září 2013, č. 39/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte