Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

S gaunery se nevyjednává

Jak moc radikální je česká "radikální levice"?

S demokracií v Česku je to tak špatné, že to ani horší snad být nemůže. Takový vzkaz vyslalo pět řečníků na desetitisícové protivládní demonstraci na výročí sametové revoluce. Akce pořádaná sdružením odborů a levicových občanských iniciativ jako by potvrzovala signály o vzrůstající radikalizaci české společnosti pozorovatelné všude od sociálních sítí přes úspěch komunistů v krajských volbách až po průzkumy veřejného mínění.

„Chceme jinou demokracii, jiný způsob vládnutí!“ opakovali řečníci z tribun 17. listopadu. A rétorika přitom byla docela ostrá: „Nakonec poslední věta směřovaná této vládě: S gaunery se nejedná, gauneři se trestají,“ pohrozila před naplněným Václavským náměstím současné vládní koalici například respektovaná ekonomka Ilona Švihlíková. Signalizuje ten ruch opravdu radikalizaci české levice? A jestli ano, co to znamená pro zdejší demokracii?

32 C jaros R48 2012 • Autor: Respekt
32 C jaros R48 2012 • Autor: Respekt

Kdo by to byl řekl

Že společenská atmosféra v zemi houstne, se experti shodují, ať už mají blíže k levici nebo pravici. „Už delší dobu je to pozorovatelné,“ potvrzuje Lukáš Jelínek, politolog blízký ČSSD. „Kdo by to byl řekl, že třiadvacet let po listopadu bude nadpoloviční většina lidí schvalovat účast komunistů na správě krajů.“ A je to tak. I když by to skutečně ještě před časem tipoval jen málokdo, podle čerstvého průzkumu agentury STEM je 57 procent lidí spokojeno s výsledky krajských voleb i s koalicemi sociálních demokratů a komunistů.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.