0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda25. 11. 20126 minut

S gaunery se nevyjednává

Jak moc radikální je česká "radikální levice"?

S demokracií v Česku je to tak špatné, že to ani horší snad být nemůže. Takový vzkaz vyslalo pět řečníků na desetitisícové protivládní demonstraci na výročí sametové revoluce. Akce pořádaná sdružením odborů a levicových občanských iniciativ jako by potvrzovala signály o vzrůstající radikalizaci české společnosti pozorovatelné všude od sociálních sítí přes úspěch komunistů v krajských volbách až po průzkumy veřejného mínění.

„Chceme jinou demokracii, jiný způsob vládnutí!“ opakovali řečníci z tribun 17. listopadu. A rétorika přitom byla docela ostrá: „Nakonec poslední věta směřovaná této vládě: S gaunery se nejedná, gauneři se trestají,“ pohrozila před naplněným Václavským náměstím současné vládní koalici například respektovaná ekonomka Ilona Švihlíková. Signalizuje ten ruch opravdu radikalizaci české levice? A jestli ano, co to znamená pro zdejší demokracii?

Reklama
32 C jaros R48 2012 • Autor: Respekt
32 C jaros R48 2012 • Autor: Respekt

Kdo by to byl řekl

Že společenská atmosféra v zemi houstne, se experti shodují, ať už mají blíže k levici nebo pravici. „Už delší dobu je to pozorovatelné,“ potvrzuje Lukáš Jelínek, politolog blízký ČSSD. „Kdo by to byl řekl, že třiadvacet let po listopadu bude nadpoloviční většina lidí schvalovat účast komunistů na správě krajů.“ A je to tak. I když by to skutečně ještě před časem tipoval jen málokdo, podle čerstvého průzkumu agentury STEM je 57 procent lidí spokojeno s výsledky krajských voleb i s koalicemi sociálních demokratů a komunistů.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc