Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Jak jsem ho znal

Zemřel básník, spisovatel a literární
kritik Jan Trefulka

Za studentských let byl Jan Trefulka pro mě hrdinou dobové kauzy: dokázal napsat o schematické politické poezii Pavla Kohouta, že je špatná. K tomu bylo třeba něco víc než jenom dobrý vkus, tím spíše, že on už měl za sebou konflikt se stranickou mocí i zkušenost vnucené manuální obživy. Proto když v 60. letech působil v brněnském kulturním i politickém životě, vnímal jsem ho jako věrohodnou osobnost, ačkoli jeho členství v KSČ vytvářelo přece jen jistou distanci. Jeho prózy dávaly do něj nahlédnout jen částečně; nikdy nebyl autorem pěstujícím kult vlastního já. Jako vypravěč celkem souzníval s dnes již pozapomenutou „hemingwayovskou“ módou, která se u nás uplatňovala na počátku 60. let. Byl tedy bytostným realistou, dokázal ve svých prózách uplatňovat osobní zkušenosti ze světa lidí živících se manuální prací, ale kromě toho všeho se také do jeho próz promítalo jeho angažování ve veřejném myšlení. V prózách, které psal za normalizace, se ocitají rysy symbolického projevu reagujícího na analýzu totalitního režimu, kterou Jan Trefulka provozoval vlastně neustále. Výrazně se to projevuje třeba v jeho knize Velká stavba. Byl ale také soustavným a velmi poctivým literárním kritikem, průvodcem mladých autorů poezie.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.