64 A jaros varianta R19 201
64 A jaros varianta R19 201 • Autor: Respekt

Tak mohutný rozptyl, jaký nabízejí dvě velké přehlídky současného českého umění, které souběžně probíhají v hlavním městě, asi nikdo nečekal. V Galerii hl. města Prahy se pro zájem návštěvníků před exponáty tvoří tlačenice, zatímco v Národní galerii je i ve sváteční den hrobový klid. A zatímco na retrospektivě Krištofa Kintery v Městské knihovně panuje naprosto uvolněná atmosféra prokládaná smíchem dospělých a pláčem dětí, při sledování projektu Ostrovy odporu – mezi první a druhou moderností 1985–2012 ve Veletržním paláci má divák zhruba tak příjemný pocit jako v čekárně u zubaře. S tím rozdílem, že v holešovickém komplexu své tísnivé dojmy nemusí s nikým sdílet, sály se prochází úplně sám.

Od Ostrovů odporu se přitom čekalo, že po dvanácti letech autoritářské vlády Milana Knížáka do Veletržního paláce vrátí život. Konečně do něj byli vpuštěni respektovaní externí kurátoři, kterým bylo dovoleno podívat se na atraktivní dění na naší aktuální scéně, konkrétně na dobu posledních sedmadvaceti let. V hledáčku jim uvízlo sedmdesát autorů prezentovaných více než dvěma sty díly. V tiskové zprávě monumentální akce se o artefaktech píše, že vznikly „ze vzdoru proti uniformitě, převládajícím konvencím a nudě“. Proč tedy výstava ve výsledku působí tak uniformně, konvenčně a nudně? Protože kurátorské trio Jiří Ševčík, Jana Ševčíková a Edith…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte