71A R10 2012
71A R10 2012 • Autor: Respekt

Přibližně každý druhý muž a každá třetí žena onemocní někdy během života rakovinou. Zvětšující se arzenál cílených léků dává stále víc možností, jak proti této nemoci bojovat. Rakovina je ale nepřítel, který se nevzdává snadno, a dokonce ani nejmodernější vědecké poznatky nepřinášejí vždy úspěch.

 

Cesta k moderní chemoterapii

Moderní historie léčby rakoviny sahá do 40. let minulého století. V roce 1947 lékař Sidney Farber v dětské nemocnici v Bostonu vůbec poprvé aplikoval dvouletému Robertu Sandlerovi trpícímu leukemií chemoterapeutický lék. V té době chlapce sužovaly nesnesitelné bolesti, horečky, byl opuchlý, prakticky na pokraji smrti. Rakovinové buňky vznikající v jeho kostní dřeni pronikly skrz holenní kost a způsobily mu zlomeninu. Díky Farberově léku se ale jeho stav na nějaký čas dramaticky zlepšil.

Zpráva o úspěšné léčbě se okamžitě rozšířila a doktorova ordinace se začala rychle plnit dětskými pacienty, kterým ostatní lékaři už nedávali šanci. Léčba mnohým z nich pomohla přežít i řadu měsíců, což bylo u leukemie v té době nevídané. Robert Sandler na svou nemoc nakonec zemřel v roce 1948 ve věku tří let.

Dramatický průběh může mít leukemie i dnes, vysvětluje profesor Jan Starý, přednosta kliniky dětské hematologie a onkologie v Motole, a zmiňuje ze své praxe nedávný případ…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte