Jan Macháček
Jan Macháček • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Jak je to s dědictvím ve fondovém penzijním systému? Systém má dvě fáze: výplatní a spořící. Poskytovatelem spořící fáze je penzijní investiční společnost (má od fondu oddělený majetek), poskytovatelem výplatní fáze (v důchodovém věku) již není fond, ale životní pojišťovna nebo banka. V rámci fáze spořící se v případě úmrtí dědí, v rámci fáze výplatní měl původně existovat princip anuity, která vychází z průměrné délky života. Prostředky těch, kteří skonají dříve, než je průměrná délka dožití, dostanou ti, kdo tuto délku přežijí.

Pod tlakem médií začal ministr Jaromír Drábek improvizovat: přidala se možnost vybrat si naspořené peníze najednou v hotovosti, anebo formou renty (věk dožití si odhadne každý sám). Obě tyto věci se pochopitelně dědí.

• Objevily se obavy, že správci či manažeři budou z fondů vysávat majetek v podobě přemrštěných poplatků a vysokých nákladů na marketing. Tomu se dá zamezit jednoduše. Vládní regulací: náklady na marketing budou omezené a poplatky fixní.

• Může fondy někdo rozkrást? Je faktem, že se v Česku krade nezřízeně, ale stejným faktem je, že se zlodějiny týkají výhradně státních a veřejných zakázek. Fondy se vykrádaly v 90. letech. „Doba kožená“ je snad už pryč.

• Fondový princip bude dobrovolný. Lidé budou spořit, protože to je výhodné. Myslet si toto je však chyba a ještě větší chyba je na to spoléhat.

• ČSSD říká, že reforma se…

2011_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte