Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Dvanáct statečných

Knižní rozhovory s disidenty, kteří se v roce 1968 postavili ruské invazi

62_R07_2011_n.jpg
62_R07_2011_n.jpg

62_R07_2011_s.jpg
62_R07_2011_s.jpg
Pošlou k nim armádu, nebo ne? Historik Alexandr Daniel z ruského sdružení Memorial touto jednoduchou otázkou v knize Za vaši a naši svobodu popisuje napjatá očekávání sovětské společnosti z první poloviny roku 1968, jak bude pokračovat vývoj událostí v Československu. Stejná otázka ovšem rezonovala i v dalších komunistických státech tehdejšího východního bloku. Po východním Německu, Polsku a Maďarsku padesátých let a jejich pokusech vyprostit se z objetí stalinismu se podobnou nadějí totiž stalo pražské jaro.

Odpovědi se občané zemí Varšavské smlouvy dočkali rychle a do dlažby československých měst ji vyryly pásy tanků. Což na Západě i v jiných částech svobodného světa přineslo vlnu bouří a protestů. V tomto směru naopak východní blok působil dojmem bažiny se stojatou a zatuchlou vodou bez jakýchkoli známek života. Teprve po pádu komunistických režimů v roce 1989 jsme se začali postupně dozvídat, že tomu tak nebylo, že i tady existovali odvážní lidé, kteří protestovali proti okupaci Československa. Oproti těm na Západě s výmluvným heslem: Za vaši a naši svobodu!

Stejnojmenná kniha historika Adama Hradilka a četných spolupracovníků to dokládá na jejich životních příbězích. Formou rozhovorů jsou v ní zachyceny osudy dnes už známých ruských, polských, německých či bulharských disidentů. Nadto přináší nová svědectví o nečekaném množství protestů, jež se v zemích podílejících se na okupaci…

2011_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte