71D_R05_2011_n.jpg
71D_R05_2011_n.jpg

71A_R05_2011_s.jpg
71A_R05_2011_s.jpg
První příznaky byly plíživé. Přijela třeba na návštěvu za vnučkou o den dříve, než se domluvily, jindy si zase večer myslela, že je časně ráno a celý den má teprve před sebou. Poslední roky navíc paní Vlasta měla problémy s pamětí a začala trpět utkvělými představami. Vsugerovala si například, že ji někdo vykradl, jindy volala z vlastního bytu, že neví, kde je.

S Alzheimerovou chorobou, jíž paní Vlasta trpí, se dnes v České republice léčí přibližně 15 tisíc lidí. Odhaduje se ale, že nemocných je u nás desetkrát víc (na celém světě je to necelých 40 milionů postižených, v roce 2050 jich má být až jedna miliarda). Nástup nemoci je pomalý: trvá třeba až deset let od prvních změn v mozku, než se projeví první klinické příznaky – poruchy paměti, řeči, myšlení, změny chování, deprese, agresivita, sluchové a zrakové halucinace nebo bludy, které následuje plně rozvinutá demence a ztráta soběstačnosti. Většina lidí si tak první projevy spojuje s přirozenými problémy stáří, odmítají si nemoc připustit a pak už si její důsledky neuvědomují.

Úspěšnost léčby Alzheimerovy choroby se přitom odvíjí právě od včasné diagnózy. Ve chvíli, kdy proběhnou nevratné změny na mozku, je už pozdě a nemocný člověk většinou do sedmi až deseti let umírá, naprosto závislý na pomoci rodiny, pečovatelů a zdravotníků. Nemoc tedy nemá jen vážné zdravotní, ale i socioekonomické dopady – její léčba stojí ročně…

2011_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte