30varianta_R05_2011_n.jpg
30varianta_R05_2011_n.jpg

Titulky západních novin s různými obměnami hlásí, že Angela Merkelová s Nicolasem Sarkozym plánují „ekonomickou vládu pro Evropu“. Zásadní debata o tom má přijít už v horizontu několika týdnů. Byť Česko ještě není v eurozóně, musí si ujasnit svůj postoj. Právě teď se možná pokládá základní kámen k radikální proměně Evropské unie.

 

30varianta_R05_2011_s.jpg
30varianta_R05_2011_s.jpg
Spolu…

Ekonomická elita světa, která se minulý týden zase po roce sjela do Davosu, zněla ve věci hospodářského výhledu planety velmi optimisticky. O slabých místech a potenciálních hrozbách ale také byla řeč a mezi ně bankéři, světoví lídři a ekonomičtí učenci zařadili předlužené státy z okraje eurozóny – Řecko, Irsko, Portugalsko. Pokud by si už neměly za co půjčit peníze ke splácení svých dluhů, případně nečekaně vyhlásily státní bankrot (viz rámeček), mohlo by v zóně eura dojít k novému dramatu a tím i k otřesům na finančních trzích. Eurozónu coby „území nestability“ kvůli rozdílům ve výkonu ekonomik sdružených států vypíchl v Davosu i finančník a filantrop George Soros.

A Německo se teď snaží právě tuhle nálepku z eurozóny sejmout. Tým kancléřky Merkelové dostal pokyn připravit návrh na takzvanou integraci ve fiskální politice států eurozóny neboli zřízení ekonomické vlády EU. Stoupenci tohoto kroku jsou dlouhodobě Francouzi, Němci ho ale zatím odmítali. O přesnější podobě jejich…

2011_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte