Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Jiří Paroubek na startu

O šancích nového politického projektu

Bývalý šéf ČSSD Jiří Paroubek rozjíždí nový politický projekt a neskrývá velké ambice. Může uspět, anebo pohoří? Novodobá historie je plná neúspěšných ministran, ale všem předchozím chyběl jeden podstatný rozměr – Jiří Paroubek.

 

Tři králové

Na české scéně jsou vlastně jen tři schopní politici – Václav Klaus, Miroslav Kalousek a pak právě Jiří Paroubek. Kromě ideologických postojů a schopnosti pracovat s veřejností i zákulisím disponují také tím nejpodstatnějším – obrovskou, až buldočí vůlí. U nich platí to pomyslné: Vyhodíš je dveřmi, vrátí se ti oknem.

Václav Klaus v roce 1989 nepřestal bušit na dveře, dokud ho Občanské fórum nepozvalo dál, v roce 1997 měl po korupčním skandálu odejít s ostudou, ale již o rok později se vrátil se Zemanem. V roce 2002 mu už znovu stloukali politickou rakev, aby pár měsíců nato dokázal stanout v čele země.

Podobně měl Kalousek podle všech zákonitostí odkráčet do zapomnění s hanbou, když jako náměstek ministra obrany nezvládl svou funkci. Stal se však opak a prorazil do sněmovny. Jeho stranický šéf Cyril Svoboda jej chtěl zadupat do země, ale pod podrážkami nakonec skončil on sám. A když už lidovci skomírali, založil si Kalousek novou stranu a je jedním z nejmocnějších mužů v zemi.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.