Na punk před večerkou
„Čína je jako americká společnost koncem 50. let. Zatím je velmi konformní, ale vznikají v ní zárodky mladistvé, alternativní kultury, která může jednou vybuchnout jako v Americe koncem 60. let,“ říká bývalý finančník, dnes majitel rockového klubu D-22 Michael Pettis.
Je středeční večer a na malém pódiu v pekingské univerzitní čtvrti vlasatý, asi dvacetiletý kluk řeže do kytary a křičí do mikrofonu. Posluchači skáčou do rytmu a vzduchem vlají jejich vlasy. Když zpěvák ukončí starý hit od Nirvany a zařve směrem do publika, publikum nadšeně vybuchuje.
Každou středu je tu studentská noc. Během večera zahraje sedm studentských kapel, každá tři čtyři písně. Na pódium tedy přichází další mladí muzikanti. Zpívají v ujgurském kroji, nejprve dvě vlastní skladby a pak do ujgurštiny přeloženou klasiku Hotel California od Eagles. Po nich nastupuje hardrocková kapela a mejdan pokračuje. „Mají dobrý zvuk, ale asi jim řeknu, aby vyměnili bubeníka,“ komentuje vystoupení hard rockerů majitel a zakladatel klubu Michael Pettis. Ten poslouchá každou kapelu, a když vidí nadané hudebníky, tak si s nimi promluví, poradí jim, v čem se zlepšit, a pozve je znovu. Piplá nové talenty a těm nejlepším na svém labelu vydá CD, které si lze koupit v některých větších…

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin: