Čím delší doba nás dělí od jaderné havárie ve Fukušimě (brzy to bude půl roku), tím více zarážejících podrobností se dozvídáme. Firma Tepco, provozovatel elektrárny, se snažila utajit, co mohla. Státní úřady odmítaly zveřejnit skutečný rozsah katastrofy. Během krize nikdo s nikým nespolupracoval: premiér Kan se obklopil nekompetentními poradci, kteří jaderné problematice nerozuměli. První schůzka mezi ministry vlády a představiteli Tepca proběhla až deset dní po katastrofě, a nebýt amerického tlaku, neuskutečnila by se ani tehdy.

 

Pojďme na sever

Vůbec nejhorší ale je, že úřady ignorovaly varování počítačového modelu, který ukazoval, že se radioaktivní mrak hnaný větrem rozšiřuje na severozápad za hranice dvacetikilometrové evakuační zóny. Spousta evakuovaných se kvůli tomu vydala špatným směrem. Například tisíce obyvatel města Namie zamířily na sever, aniž by se jim dostalo jakýchkoli instrukcí z Tokia, a pod vedením starosty doputovaly přímo do centra mraku. Děti si tu pak v evakuačním centru hrály pod širým nebem, rodiče používali k vaření vodu z potoka.

Jeden z nižších vládních poradců, profesor Kosako z Tokijské univerzity, přední expert na radiaci a odborník na důsledky Černobylu, se zoufale snažil odpovědná místa přesvědčit, aby se počítačovým modelem řídila.…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 888

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte