Na začátku byl běžný komentář o tom, jak ministři turecké vlády rozprodávají zahraničním investorům státní majetek. A na konci rezignace autora, jednoho z nejuznávanějších novinářů v Turecku, na post hlavního komentátora deníku Hürriyet. Osmasedmdesátiletý Oktay Ekşi začal novinářskou dráhu v roce 1952, pro svůj domovský deník psal 44 let a 36 let byl hlavním komentátorem. Položila jej jediná věta, v níž popsal současnou tureckou realitu jako „výsledek povahy a chování lidí, kteří by byli ochotni prodat svou matku“. A právě toto výbušné přirovnání odstartovalo v Turecku další kauzu, která všem připomíná, že situace tamních novinářů se navzdory modernizaci celé země rok od roku zhoršuje.

 

Špatné zprávy

Pod tlakem vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) a premiéra Recepa Tayyipa Erdoğana jsou novináři vyhazováni ze svých pozic, jsou proti nim vedeny soudní procesy a často za svou kritiku politické elity končí ve vězení. Podle organizace Reportéři bez hranic se situace stale zhoršuje. Zpráva, kterou organizace monitorující postavení tisku na celém světě vydala koncem loňského října, uvádí, že Turecko spadlo v seznamu 178 zemí ze 122. místa na 138. Je to historicky nejhorší pozice (těsně za Tureckem je v seznamu Etiopie a pro novináře pověstně nepřátelské Rusko; Česká republika je na 24. místě).

Během osmi let vlády AKP Turecko prožívá jednu z ekonomicky nejúspěšnějších epoch historie. Umírněně…

2011_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte