Premiér Petr Nečas a policejní prezident Petr Lessy se hádají – tento mediální titulek byl minulé pondělí asi tím nejlepším, co mohla česká policie dostat ke svým dvacátým narozeninám, jež ten den slavila. Titulek totiž ilustruje nejnovější vývoj v policii, která se pokouší vymezit se proti politickým a lobbistickým tlakům. V těchto dnech se vůbec nedá odhadnout, zda jde o začátek dlouhodobého procesu, na jehož konci bude stát odvážný policejní sbor. Nicméně současné policejní vzbouření může v osvobození policie sehrát možná větší roli než pět let stará „Kubiceho zpráva“ o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy.

 

Se spravedlností za zády

Policejní prezident Lessy se postavil za detektivy z protikorupční policie. Těm se podle jejich slov nelíbil diktát státní zástupkyně, která je měla ústně vyzvat, aby zastavili vyšetřování premiérova spojence Pavla Drobila, podezřelého z korupce. Vlastně to měla být od Lessyho samozřejmost. Role policejního prezidenta je chránit sbor před mocenskými tlaky a pokusy o manipulaci vyšetřování. Jenže z minulosti známe opačný přístup.

Premiér Gross a policejní prezident Jiří Kolář se hádají; premiér Topolánek a policejní prezident Oldřich Martinů se hádají – takové titulky jsme v minulých letech číst…

2011_obalka_R26-27
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R26-27
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2935

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte