Mělo se to vědět až za tři týdny, ale v Česku se nic neutají: výběrová komise minulý čtvrtek doporučila ministrovi kultury za nového šéfa Národní galerie Vladimíra Rösela. Neznámého manažera a ekonoma, který zatím neměl se zdejším uměním vůbec nic do činění. Komise mu dala přednost jak před tvrdým kritikem dosavadního vládce galerie Milana Knížáka Jiřím Fajtem, tak před současným ředitelem Moravské galerie v Brně Markem Pokorným, který s Knížákem nikdy neměl větší problém. Oba byli favority výběrového řízení. Jenže v souboji o to, jestli má galerie po Knížákovi zcela obrátit kormidlo svého směřování, nebo jen mírně změnit kurz, nakonec zvítězila myšlenka, že nejlepší bude, když do ředitelského křesla usedne někdo, kdo nepatří ani ke Knížákovým odpůrcům, ani k zastáncům.

Připomíná to řešení politického volebního patu. Když nemá navrch pravice ani levice, přistoupí se k takzvaně nestranné úřednické vládě. Od ní se pak čeká, že místo ideologických půtek sáhne ke krokům, které vyřeší ožehavé problémy naší přítomnosti a budoucnosti. Ovšem jak nás zkušenost s podobnými zlatými středními cestami poučila, není všechno zlato, co se třpytí. Právě náhradníci v křeslech profesionálů se ukázali jako snadno ovlivnitelné nástroje dobře skrytých lidí, kteří je využívali ke svému prospěchu, a nikoli k obecnému blahu.

2011_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1751

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte