Je český urbanismus na úrovni? Není. Proč? Vidíme to na „úrovni“ jeho produktů – našich měst. Historická jádra jsou povětšinou jedinými územími, která pokládáme za „dobré město“, zbytek má většinou nižší kvalitu, za město je vlastně ani nepovažujeme.

Dobré město je místem, kde se dobře žije. Klíčovou otázkou urbanismu tedy je, co je to kvalita života ve městech a jak ji hledat.

Funkcionalistické teorie setrvávaly sto let ve víře, že kvality lze dosáhnout zredukováním života na jednotlivé funkce a na „sestavení“ města jako stroje. Je ale jasné, že touhle cestou to dál nejde. Výsledkem jsou sídliště jako noclehárny a dopravní stavby jako spáry a bariéry. Již desetiletí se z tohoto omylu vzpamatováváme. Neumíme ten stroj řídit, neumíme stavět město s životem v ulicích. 

Zjednodušeně lze říci, že dobré město je výsledkem dobrého urbanismu. Urbanismus je de facto uměním uspořádat ulice, náměstí a parky, a tedy i domy mezi tím. Je tedy jasné, že vždy záleží na rozhodnutí, kde tyto elementy budou, jak budou tvarované a jakou budou mít kvalitu. Je to úplně stejné jako u architektury domu, u jeho dispozice, jeho fasády, materiálů. Urbanismus je architektura, architektura velkého měřítka. Pokud chceme dobré město, potřebujeme dobré architekty. Potřebujeme také (vlastně v& …

2011_obalka_R16-17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R16-17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte