litomysl01_R16_2011_s.jpg
litomysl01_R16_2011_s.jpg
Muzeum antického sochařství v Litomyšli nepatřilo zrovna k tahákům a byly dny, kdy do zdejší expozice sádrových odlitků nepřišla ani noha. Zato v roce 2013 by tady měl být víceúčelový sál s přestavitelnými stěnami a podlahou. Rekonstrukci navrhli architekti Tomáš Hradečný, Jan Šépka a Petr Hájek (dříve ateliér HŠH), známí svým citlivým, leč nesentimentálním přístupem k památkám, čemuž odpovídá kombinace barokního zdiva a laminátu v barvě jantaru.

Upraví také ještě sousední parčík, a protože tady laminát neprošel, poteče zdejší potůček mezi kovovými břehy. S odvážnou rekonstrukcí by se mělo začít už tohle léto, stejně jako s opravami několika staveb v blízkosti litomyšlského zámku, takzvaného Zámeckého návrší. Plány jsou velkorysé a jsou pod nimi podepsáni známí čeští architekti.

Tak funguje „efekt Litomyšl“. Znamená zhruba toto: když někde chce být každý, o to víc tam chce každý být. Kvalitní čeští architekti chtějí stavět v Litomyšli, protože tam staví kvalitní čeští architekti. Něco jako efekt sněhové koule. Momentálně má v Litomyšli své práce desítka uznávaných ateliérů a další na různých projektech pracují.

Efekt Litomyšl je vidět hned, když člověk vystoupí z autobusu. Už autobusové nádraží vypadá jinak, než nádraží obvykle vypadají. Lépe. Je to dřevěná…

2011_obalka_R16-17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R16-17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1245

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte