72varianta_R13_2011_n.jpg
72varianta_R13_2011_n.jpg
71_R13_2011.jpg
71_R13_2011.jpg

Říká se, že mravenec unese asi dvacetkrát více, než sám váží. Pokud by stejný vzorec platil pro člověka, dokázal by devadesátikilový muž uzvednout a přemístit víc než jednu a půl tuny. To je sice fyzicky nemožné, ale s pomocí techniky se snadno můžete stát olympijskými vzpěrači. Kde svaly nestačí, lze si už dnes vzít na pomoc robotický exoskelet.

Názvem exoskelet se v biologii označuje vnější kostra, poskytující stabilní oporu a ochranu některým živočichům. A na stejném principu pracují i exoskelety vyvinuté v laboratořích a přizpůsobené stavbě lidského těla. Jen jsou namísto chitinu, uhličitanů a dalších biologických stavebních jednotek složeny z elektromechanických součástek.

První patent exoskeletu pochází již z konce 19. století, trvalo však ještě dlouho, než se začaly rýsovat užitečné aplikace. V roce 1966 představila společnost General Electric svůj koncept nazvaný Hardiman, který připomínal obrovskou nepohyblivou masu železa. Vážil 750 kilogramů a funkční měl jen jednu ruku. I proto nebyl nikdy využit v praxi, ačkoli měl hravě zvedat stokilová závaží.

Zatímco v dalších letech inženýři vymýšleli a bádali, popularizaci myšlenky elektromechanické vnější kostry si pro sebe rezervoval film a komiks. Mnozí jistě znají filmovou sérii o vetřelcích, v jejímž druhém dílu hlavní hrdinka zápasí s mimozemskou obludou pomocí hydraulického nakladače. Známá je také postava Iron Mana, jehož různé…

2011_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte