44A_stransky02_R11_2011_n.jpg
44A_stransky02_R11_2011_n.jpg

Když se sestavují žebříčky nejrizikovějších povolání, diplomaté se na nich obvykle neobjevují. Platí to ovšem jen někdy. Drsnou realitu zažila česká diplomacie například v roce 2008, když při teroristickém útoku v Islámábádu zahynul pakistánský velvyslanec Ivo Žďárek. Revoluční vlna řítící se severní Afrikou teď rizika rozšiřuje do mnoha dosud klidných zemí. Tady všude platí, že k laické představě o příjemných recepcích se sklenkou v ruce se přidávají mnohem dobrodružnější výzvy.

 

44A_stransky02_R11_2011_s.jpg
44A_stransky02_R11_2011_s.jpg
Mezi výbuchy

Petra Pelze před pár dny vzbudil hlomoz dopadajících raket, adresu Pavola Šepeľáka před časem našli u skupiny zadržených náboženských fanatiků. A Bronislavě Tomášové se už párkrát třásla okna kvůli výbuchům v blízkém okolí a zrovna minulý týden trénovala, co dělat, kdyby na její auto zaútočili teroristé.

Pro zmiňovanou dámu a pány jsou popsané situace denní chléb: Pelz vede necelý rok ambasádu v afghánském Kábulu, Šepeľák od předloňska v pákistánském Islámábádu, Tomášová od podzimu 2009 stojí v čele mise v iráckém Bagdádu. Patří tedy do skupiny diplomatických „vlčáků“, kteří mají vojenskou minulost (Pelz) či zkušenost z bouřlivých států (Tomášová při svém předchozím velvyslaneckém angažmá v Libanonu zažila konflikt s Izraelem a evakuaci úřadu i dvou stovek občanů). A za sebou speciální přípravu – ambasadoři trénují střelbu nejrůznějšími…

2011_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte