55_weilova_R09_2010_n.jpg
55_weilova_R09_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Simone de Beauvoir napsala, že jí záviděla srdce, které bylo schopno bít za celý svět. Charles de Gaulle prohlásil, že ta ženská je blázen. Morální génius, říkali další, a velká mystička 20. století. Měla prý bojovat za práva žen, ale sama své pohlaví nepřijala. Židovka s antisemitskými sklony. V případě francouzské odborářky, filozofky a teoložky Simone Weilové (1909–1943) by šlo vršit rozpory dlouho. Svazek Tíže a milost umožňuje setkat se s myšlením jedné mezní osobnosti.

55_weilova_R09_2010_s.jpg
55_weilova_R09_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Ta scénka je výstižnou zkratkou jejích způsobů: Na konci 30. let Simone Weilovou trápila situace a pracovní podmínky francouzských prostitutek. V převleku za muže se tedy vydala do nevěstince. Do prvního ji nepustí, poněvadž je považována za nezletilého, ale v dalším zařízení je o něco úspěšnější: vnikne mezi purpurové závěsy, avšak jedna z prostitutek poté za blíže nespecifikovaných okolností rozpozná její pohlaví. Než jí Simone stačí sdělit svůj bohulibý záměr, prostitutka jí vynadá a nafackuje. Svět zkrátka neměl pochopení. O pár let dříve jela Simone Weilová bojovat do španělské občanské války, ale bohužel šlápla do hrnce a škaredě se popálila, takže musela frontu opustit. A takových situací byl její život plný: vysoké záměry vždy překazila nějaká přízemní skutečnost. Simone Weilová byla pověstně ušlechtilá a pověstně neohrabaná. Není se co divit, že se nakonec plně projevila spíš na papíře, hlavně ve svých…

2010_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte