19A_varianta_R49_2010_n.jpg
19A_varianta_R49_2010_n.jpg

Dveře zasedací místnosti se co chvíli otevřou a vypustí ven člověka s telefonem na uchu. Ti lidé rázují dlouhou chodbou kolem nástěnky s informací, kam lze ještě zajet na zimní rekreaci či kde se tu v Domě odborových služeb dají zakoupit ponožky odpuzující klíšťata, a vydávají telefonické pokyny. Ve tváři mají přitom vepsanou důležitost okamžiku: za dveřmi jich zasedá celkem jedenáct a právě organizují stávku, která má tuto středu 8. prosince přilákat do ulic jednadvaceti měst nespokojence s vládní politikou.

19A_varianta_R49_2010_s.jpg
19A_varianta_R49_2010_s.jpg
Když po pár hodinách schůze krizového štábu končí, v zasedačce zůstává hromada obálek. Do nich teď zaměstnanci odborů vloží nálepky s logem stávky, odnesou je na poštu a rozešlou do nemocnic, škol, úřadů a kulturních institucí. S mottem „Nejsme poddaní žádného Dráb(k)a“ se funkcionáři z odborové centrály snaží během pár zbývajících dní vyburcovat zaměstnance právě těchto institucí k co největší účasti na protestním zastavení práce. Říkají si „my z ropo“ a znamená to, že jsou představiteli odborových svazů zahrnujících rozpočtové a příspěvkové organizace, jichž se týkají úsporné škrty nedávno prosazené vládou, schválené parlamentem a podepsané prezidentem. Ústava stávku připouští jako krajní nástroj k prosazování zájmu zaměstnanců, podle odborářů z „ropo“ krajní nouze v české společnosti právě nastala. A i když je desetiprocentní snížení peněz z balíku…

2010_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 597

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte