67_80.jpg
67_80.jpg

67_300.jpg
67_300.jpg
Ve Spojených státech se na plné obrátky rozjíždí marketing zcela nového druhu automobilu: prvního hybridního auta, které si majitel bude moci dobít z elektrické sítě. Jmenuje se Chevrolet Volt a jeho výrobce, automobilka General Motors, si od něj slibuje, že jí pomůže obnovit zájem o americká auta a bude pro ni návratem mezi špičku. Výjimečnost prvního plug-in hybridu, neboli hybridu „do zásuvky“, spočívá v tom, že dokáže ujet až 60 km čistě na baterii, v takzvaném elektrickém modu, kdy nespotřebuje ani kapku benzinu. Když energie v baterii dojde, nastartuje se benzinový motor, který baterii znovu dobije a zároveň může pohánět kola. Baterii lze navíc dobít také z elektrické zásuvky nebo dobíjecí stanice. Výhody jsou očividné: zatímco klasický elektromobil je nutné zhruba po 100 kilometrech odstavit a nabít, volt má dojezd neomezený.

Redaktoři amerického automobilového magazínu Motor Trend již nový vůz otestovali. Urazili s tímto „křížencem“ mezi hybridy a klasickými elektromobily celkem 480 kilometrů, během kterých se průměrná spotřeba pohybovala na úrovni 1,85 l/100 km (vůz byl během testu občas nabíjen ze sítě, což je ovšem velmi levné). Tak nízká spotřeba je pro amerického řidiče, zvyklého každých sto kilometrů spálit až 10 litrů benzinu, něčím neuvěřitelným. Volt je přitom navržený pro typického Američana, který denně urazí maximálně 60 kilometrů; ujede je cestou z…

2010_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte