42-epopej_n.jpg
42-epopej_n.jpg

Na plánku to vypadá docela dobře. Hned za vchodem do dvorany pražského Veletržního paláce poběží devadesát let starý záznam zobrazující malíře Alfonse Muchu, jak vítá návštěvníky zámku Zbiroh. Právě tady umělec na počátku minulého století namaloval monumentální plátna, která by měla být už brzy slavnostně představena v Praze. „Začne se Slovany v pravlasti, Slavností Svatovítovou na Rujaně, pak to bude pokračovat, přeruší to husitský triptych a celé to zakončí Přísaha Omladiny pod slovanskou lípou, Zrušení nevolnictví na Rusi, Apoteóza z dějin Slovanstva a Mont Athos,“ vysvětluje kurátor Karel Srp z Galerie hlavního města Prahy a na papírku rychlými tahy kreslí rozmístění všech dvaceti slavných pláten.

Ta jsou ale momentálně zaplombována na zámku v Moravském Krumlově a nikdo neví, kdy – případně jestli vůbec – se do Prahy dostanou. Několik měsíců trvající spor o Slovanskou epopej nicméně v posledních dnech vstoupil do rozhodující fáze: radnice obou soupeřících měst dostanou po volbách nové vládce, kteří naznačují, že jsou ochotni se dohodnout. A tento týden čeká zástupce obou radnic setkání s ministrem kultury a hejtmanem Jihomoravského kraje, které by mělo spor rozlousknout.

42-epopej.jpg
42-epopej.jpg

Komu to patří

Podobné emoce, které momentálně Slovanskou epopej doprovází, naposledy v Česku vyvolala Kaplického knihovna na Letné. Příběh obrazů se ale na rozdíl od…

2010_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte