58_A_R43_2010_s.jpg
58_A_R43_2010_s.jpg

Mám jednoho klienta, je to tedy už dávno přítel, a pro něj teď dělám už jedenáctý projekt, letní verandu k domu. Začal jsem v roce 1970, kdy jsem mu udělal první ateliér. Pak to byla rekonstrukce domu a ještě několik dalších věcí,“ vyprávěl Fin Juhani Pallasmaa na své přednášce v Betlémské kapli v Praze.

Že už čtyřicet let pracuje pro jednoho klienta, je pro něj typické. Je vyznavačem kontinuity, důkladnosti, detailu. Architekturu projektuje, píše o ní a přemýšlí, protože obojí je podle něj stejně důležité. Neméně podstatné je také vydesignovat dokonalou lampičku na čtení nebo stoličku jako dárek své ženě Hannele, s níž, jako vyznavač kontinuity, slaví tento týden třicetileté výročí svatby. Je proti stavění na efekt a celkově mu připadá, že zrak se přeceňuje: dům je tu přece pro celé tělo, nejen pro oči. Je to typ názorů, které se v posledních letech dostávají z okraje do hlavního proudu architektonického uvažování. Proto byl teď Juhani Pallasmaa hlavním mluvčím diskuse o kráse a harmonii v architektuře na konferenci Forum 2000.

 

Vést člověka domů

Prahu již navštívil. „Byl jsem tu poprvé v roce 1964,“ vzpomínal Pallasmaa. „Všechno bylo takové šedivé a byla v tom až existenciální tíže. To na mě silně zapůsobilo.“ Dnešní Praha, po které se o druhém říjnovém víkendu procházel, podle něj ztratila svůj charakter, je to už město…

2010_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1320

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte