Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Retušované vzpomínky píšícího frankisty

65_marce_R42_2010_n.jpg
65_marce_R42_2010_n.jpg

65_marce_R42_2010_s.jpg
65_marce_R42_2010_s.jpg
„Vzpomínám si přesněji na člověka, kterým bych býval chtěl být, než na toho, kterým jsem byl,“ říká hlavní hrdina románu španělského romanopisce Juana Marsého. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby jím nebyl frankistický spisovatel, jenž se na sklonku života rozhodl zavřít se v domku na pláži a sepsat paměti. V takovém případě získává jeho promluva příchuť nestoudnosti. Nemá v úmyslu vypořádat se se svým životem, ale napravovat ho, znovu si ho vymyslet. V tom mu však zabrání příjezd nestydaté neteře Mariany, která o něm chce napsat článek, a dotěrně se strýce na temnou minulost vyptává.

Juan Marsé, držitel nejprestižnější španělské Cervantesovy literární ceny, vydal svůj román tři roky po smrti diktátora Franka a vyvolal jím pobouřené reakce. Jednak proto, že si tu pohrává s tabu incestu, ale hlavně proto, že ve vztahu Mariany a jejího strýce Luyse Foresta zachytil společenský a generační střet španělské společnosti i jednotlivých rodin. Ty občanská válka rozdělila na dva bojující tábory a následná diktatura odcizení jen prohloubila. Tak třeba otec Luyse Foresta skončil za protifašistickou činnost ve vězení, kde byl mučen, zatímco jeho syn Frankovu režimu posluhoval a udával sousedy. Když se Mariana ptá strýce, jak se s tím srovnal, uhýbá – nechce zpytovat svědomí, hledá pro svoje činy ospravedlnění. Vymýšlí si dlouhodobou nemoc své ženy, aby zakryl strach vystoupit…

2010_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte