Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Přílohy

Proti kmotrům

Vypadá to, že víkendové volby učiní českou politiku lepší, než byla před nimi

Jedna otázka z letošních voleb: Co dělají političtí kmotrové, když spadnou do opozice? Trpělivě čekají na další volby? Nebo oživí své kontakty v jiných politických stranách? Nebo snad odchází do „kmotrovského“ důchodu? Hádanka se samozřejmě týká šéfů místních „mafií“, kteří v posledních letech obvykle pod hlavičkou ODS ovládli radnice velkých měst. Kdo se těšil, že ve víkendových komunálních volbách budou občané hlasovat proti těmto lidem, musí být do značné míry spokojen. ODS totiž odešla až na výjimky poražena. Ani pro předsedu Petra Nečase a jeho vedení to ale nemusí být úplně špatná zpráva.

Pravicová rarita

O tom, že v těchto volbách nešlo jen o pouhé dělení radnic, se psalo dlouho dopředu. Hlasování mělo potvrdit nebo vyvrátit několik důležitých trendů, které v posledním roce proměňují českou politiku. Tak se také – spíš v pozitivním smyslu – stalo.

ČSSD zůstává nadále velmi silnou stranou (ostatně kdo vyhrál minulé parlamentní volby?). V řadě měst se ODS před volbami rozpadla na dvě části, které kandidovaly proti sobě – jedna jako ODS, druhá jako nezávislí. To nahrálo sociální demokracii, která díky tomu v řadě velkých měst volby vyhrála. O víkendu se také potvrdilo, že česká politická mapa se začíná profilovat na dvě části. To je u nás nový fenomén, dosud známý z Polska, kde stojí jihozápad proti…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.