57_mani_R41_2010_n.jpg
57_mani_R41_2010_n.jpg

57_mani_R41_2010.jpg
57_mani_R41_2010.jpg
Když loni izraelský spisovatel Avraham B. Jehošua navštívil Prahu, zdejší židovskou obec patrně nepotěšilo, že byl připomenut také jeho ostrý, a snad nespravedlivý výrok o judaismu v diaspoře. Ten se podle Jehošuy podobá masturbaci: lze sice chodit v Praze do synagogy a číst náboženské texty, ale až v Gaze začíná konfrontace se skutečnou situací židovského národa. Musíte se například rozhodnout, jestli budete střílet na civilisty, abyste zachránili své děti, vysvětloval Jehošua v jednom rozhovoru. V Knize Pan Mani nabízí hlubší, podrobnější a v neposlední řadě smířlivější vhled do židovského údělu. Jde o pozoruhodnou kroniku několika generací jednoho rodu sefardských Židů, jejž dějiny vláčely po celém východním Středomoří.

Kdo je pan Mani? Záhadná postava, která se vrací jako věčný Žid, a přitom excentrický muž se sklony k sebevraždě. Autor nabízí chronologii rodu Mani od poloviny 18. století až do současnosti, ale v různých náznacích napovídá, že tu zároveň jde o postavu jedinou, případně spíše o příběh rodu než jednotlivých lidí.

Pro svou nezvyklou ságu si Jehošua zvolil zvláštní formální princip. Předkládá pět rozhovorů, které fungují jako samostatné novely. Místa rozhovorů čtenáře postupně zavádějí do kibucu Mošabej Sade, do Jeruzaléma, do krétského Iraklionu, na statek Jeleni Sad v Polsku a do Athén, přičemž se postupuje proti proudu času, takže první rozhovor proběhne v roce 1982…

2010_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte