36_italie01_varianta_R37_2010_n.jpg
36_italie01_varianta_R37_2010_n.jpg

Ritě Clementiové je 47 let, je uznávaná genetička s početnými publikacemi článků ve světě. Přesto v Itálii nemůže najít uplatnění, a proto „v zájmu svých tří dětí“ odchází do amerického Bostonu, kde se může věnovat vědě naplno a za slušný plat. Italský prezident Giorgio Napolitano od ní dostal dopis na rozloučenou, v němž mu rozhořčeně popisuje praxi italských univerzit, kde vládne „nepotismus a konexe“.

36_italie01_varianta_R37_2010_s.jpg
36_italie01_varianta_R37_2010_s.jpg

Případ Clementiové je ilustrací úpadku italské vědy a společenského umrtvení, které mají na svědomí „baroni“ (jak se v Itálii říká vedoucím univerzitních kateder) a hermetická uzavřenost elit, jež se podobají spíše rodinným klanům. Únik mozků začíná nabývat velkých rozměrů – jen do USA, Kanady a Austrálie odešlo za posledních pět let na 15 tisíc kvalifikovaných lidí – a prezident Napolitano využil dopis Clementiové k dramatické výzvě především mladým a vzdělaným lidem, „aby se nevzdávali a neodcházeli do zahraničí“.

Problém je však hlubší a prezidentova výzva jej nevyřeší. V zemi prudce roste nezaměstnanost mladých lidí a dnes dosahuje už téměř 27 procent. Vzdělání přitom není žádnou zárukou lepší budoucnosti. Příkladů je hodně. Valerie Morselliová (25) vystudovala řečtinu a latinu a díky zahraničním pobytům v rámci evropského programu Nostradamus mluví výborně také anglicky, francouzsky a německy. V Itálii je znalost cizích…

2010_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte