Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Severokorejské růže nepíchají

32-kom-2_n.jpg
32-kom-2_n.jpg

Před dvěma lety si Peter Noever v Praze stěžoval, že Vídeň je provinční město s buržoazní mentalitou, kde se nedá udělat nic nového. Teď svému městu Noever jako šéf tamního Rakouského muzea užitého a současného umění ukázal, jak si ono novátorství představuje: uspořádal letní výstavu severokorejské propagandistické malby, kterou si vypůjčil z Pchjong-jangu, a Rakušané jsou z toho skutečně perplex. Nepobuřuje je přitom ani tak obsah maleb, na kterých jsou v té nejhorší socrealistické tradici vypodobněni diktátoři Kim Ir-sen s Kim Čong-ilem velebení svým týraným národem. Ale především to, že Noever nepovažoval za nutné k malbám podat jakýkoli výklad o skutečné povaze severokorejského režimu.

32-kom-2_s.jpg
32-kom-2_s.jpg

Expozice s názvem Květiny pro Kim Ir-sena je tak dalším příspěvkem do nekonečné debaty o umění. Máme ho vnímat jen jako čistý umělecký akt a nenechávat se rozptylovat jeho ideologií či pozadím jeho vzniku? V tom případě se musíme se severokorejskou, technicky bravurně zvládnutou malbou smířit stejně snadno, jak se leckdo vyrovnává s nacistickými filmy Leny Riefenstahlové, bolševickými snímky Sergeje Ejzenštejna nebo stalinistickými eposy Vítězslava Nezvala, abychom nelovili jen v cizích vodách. Jenže takhle jednoduše se to brát nedá.

Kontroverze kolem vystavování obrazů oslavujících zločinecký režim ostatně před sedmi lety vyvolala i velká expozice v pražské Galerii Rudolfinum, která se zaměřila na…

2010_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1628
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte