0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura22. 8. 20105 minut

Co jste to za lidi

Sedláčkova melancholická komedie ukazuje život (skoro) čtyřicátníků na práškách na spaní

Z rozhovorů s Robertem Sedláčkem i z jeho filmů je znát, že v jeho pohledu na svět je přítomné určité rozpolcení. Na jedné straně se jeví jako paličatý městský intelektuál, který ironicky nahlíží na dění kolem sebe. Na straně druhé se často hlásí k moravskému plebejství, sounáležitosti s tichými blázny a nepraktickými podivíny, kteří jsou mnohdy terčem výsměchu, ale přesto se staví k životu s hrdou důstojností. Střet těchto dvou postojů byl vidět už v Mužích v říji. Mnohem jasněji se ale ukazuje v Sedláčkově výborné nové komedii Největší z Čechů.

Reklama

Parta cynických, otrlých filmařů z hlavního města je v něm konfrontována s pestrou skvadrou pošetilců, kteří zasvětili život prapodivným zálibám a překonávání bizarních rekordů. Znudění umělci se na všechny ty muže protahující se squashovými raketami, žongléry s tenisáky či sběratele čtyřlístků dívají povýšeně. Ti je však nejednou postaví do světla, v němž se směšně jeví právě oni. „Co jste to za lidi,“ zazní například udiveně a rezignovaně z úst klasické vesnické máničky poté, co od ní dokumentaristé na místě odkoupí starou škodovku, aby ji v exhibici jednoho z rekordmanů zcela zdemolovali odkoulením z kopce dolů.

Sám mezi indiány

Arogantní Pražáky tu zastupuje tým kolem bezejmenného režiséra v podání Jaroslava Plesla. V úvodu filmu ho zastihneme v momentu, kdy mu státní kinematografický fond nedá peníze na připravovaný film o bývalém…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc