71_R31_Nedim-Gursel_n.jpg
71_R31_Nedim-Gursel_n.jpg

„Evropa“ už není pro Turecko tím kouzelným slůvkem jako kdysi. Stačí se podívat na nejnovější průzkum tureckých nálad podle Eurobarometru nebo na analýzu výrazné změny orientace turecké zahraniční politiky. Třeba mládež – a to je co říct – už nevěří v zářnou budoucnost Evropské unie. Na jedné konferenci, která se konala na Izmirské univerzitě, jsem se mohl přesvědčit, že už i posluchači evropských studií vehementně odmítají vstup do EU: jasné zamítnutí turecké kandidatury prezidentem Sarkozym a spolkovou kancléřkou Merkelovou zasáhlo jejich národní hrdost. Jejich povědomí o významu hodnot, na kterých Evropa stojí, však zůstalo naštěstí neporušené.

Slova a činy

Od ekonomické krize a momentu, kdy se na poslední chvíli podařilo odvrátit státní bankrot Řecka, se právem (i když možná příliš poplašným tónem) mluví o eurozóně a – zdánlivě – nalomené solidaritě členských států. Evropské hodnoty, které by Turecko jako základní předpoklad vstupu do EU muselo akceptovat, jsou však pořád živé a zdravé. Právní stát, svoboda vyjadřování, oddělení státu a církví, lidská práva: kvůli tomu všemu je vztahování se k Evropě nepostradatelné pro pokrok demokracie v mé zemi.

Bez perspektivy členství tady zůstává riziko, že opět sklouzneme do autoritářství; to, jak se premiér chová k tisku a k justici, tuto obavu vůbec nezmírňuje. Turecký prezident Abdullah Gül a ministr pro…

2010_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte