Pavel Jungwirth
Pavel Jungwirth • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Francouzi mají pozoruhodný systém vysokého školství, který mám teď možnost blíže poznat, neboť jsem byl na část léta pozván jako hostující profesor na Écolenormale supérieure v Paříži. Drtivá většina francouzských univerzit je ze zákona otevřená, což znamená, že přijímají každého obyvatele příslušného regionu, který úspěšně složí maturitu a projeví zájem o další studium. Zároveň tu ale existuje několik malých prestižních škol, takzvaných Grandes Écoles, které jsou naopak velmi vybíravé. Berou sotva deset procent uchazečů, a aby člověk vůbec měl šanci, musí po střední škole dva roky navštěvovat náročnou přípravku. Tyto školy byly založeny během Francouzské revoluce a po ní (moje byla zřízena Konventem 9. brumairu roku III podle revolučního kalendáře, což vychází na 30. října 1794) a od té doby slouží k výchově státních zaměstnanců pro špičkové pozice na univerzitách, ve vědeckých ústavech, ale také v administrativě. Elitním vzděláním na Grandes Écoles prošla i řada francouzských prezidentů a premiérů, Nicolas Sarkozy je v tomto výjimkou. Zajímavé je, že studenti, kteří jsou vystaveni neobyčejně náročné výuce, ale zároveň mají na francouzské poměry velmi blízký kontakt se svými profesory, jsou od prvního ročníku státními zaměstnanci a jako takoví pobírají plat. Zavazují se ale, že po vystudování budou deset let pracovat ve státních službách jako úředníci, vědci nebo středoškolští či vysokoškolští učitelé, jinak musejí peníze vrátit.

2010_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte