29-kom-1_n.jpg
29-kom-1_n.jpg

Nový český premiér Petr Nečas má pověst uvážlivého, rozumného člověka. Není vztahovačný, usmívá se, klidně odpovídá na otázky novinářů. Přemýšlí o tom, co říká. To všechno ale platí jen do chvíle, než dojde řeč na téma ochrany životního prostředí. V tu chvíli máme před sebou zachmuřeného muže, který zahlédl svého nepřítele, mluví o „zhoubné ideologii“ a nemůže se dočkat, až bude její „guerillu“ vymetat z ministerstva životního prostředí (MŽP), jak prohlásil chvíli po volbách v Lidových novinách. Teď, krátce po sestavení vlády je jasné, že s ideologií či zaslepeností je problém – ale spíš u Nečase samotného.

29-kom-1_s.jpg
29-kom-1_s.jpg

Premiérovo puzení

Takže napřed otázka: Kdo je onen veřejný nepřítel, jehož je potřeba vymést, a na základě jakých zkušeností jej premiér odhalil? Petr Nečas nechce nikoho konkrétního jmenovat a jako důkaz ideologické zaslepenosti ministerstva zmiňuje dvě věci – příliš štědrou podporu slunečních elektráren v Česku a případ rychlostní komunikace na Bzenecku, kde se má v rovině kvůli chráněnému ptačímu území postavit osmikilometrový tunel.

Realita je ale trochu složitější. V zákoně na podporu obnovitelných zdrojů energií (tedy i fotovoltaiky) ministerstvo životního prostředí nastavilo obecný princip podpory formou minimálních výkupních cen. Hlavním problémem byl pak zásah v parlamentu, kde poslanci výrazně oklestili možnost…

2010_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2204

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte