34_matky_cudlin_R28_2010_n.jpg
34_matky_cudlin_R28_2010_n.jpg

Dovolená v Jugoslávii, první dítě, auto a druhé dítě. Rodinná perspektiva komického učitele Hájka ze slavné „básnické“ série platí s trochou nadsázky dodnes. Jen graf ideálního času pro narození prvního dítěte začíná teď o trochu později. I když jak pro koho. Dnešní Češky sice rodí své první děti průměrně o čtyři roky později než jejich matky, nicméně naše medicína tento celoevropský trend dohání jen velmi pomalu. Zatímco na české těhotenské průkazce je mezi rizikovými faktory typu cukrovky a srdečního či ledvinového onemocnění i věk nad třicet let, v sousedním Německu je ve stejném seznamu věk o pět let vyšší a v Itálii se o riziku mluví dokonce až od hranice osmatřiceti let. Proč se představy o tom, kdo je to vlastně „stará matka“, tak zásadně liší?

34_matky_cudlin_R28_2010_s.jpg
34_matky_cudlin_R28_2010_s.jpg

Před třicítkou ne

Osmnáctiměsíční Josef běhá po bytě z rohu do rohu, tancuje do rytmu umělé hrající slunečnice a dožaduje se pozornosti dospělých tu hrou na klávesy, tu hlasitým brekem. Jeho modré oči se šťastně smějí, podle obecného názoru lékařů by tu ale vlastně neměl vůbec být. Jeho rodiče se pro dítě rozhodli až po úspěšné kariéře u filmu a výletech po světě, a když Dana Peřinová navštívila s rostoucím těhotenským břichem ordinaci gynekologa, bylo jí 38 let. „Kvůli věku mě genetici nutili například do testu plodové vody, a když jsem ho odmítla, tvářili se, jako kdybych byla…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte